Розшифровка загального аналізу крові у дітей

Результати загального аналізу крові відіграють велику роль в педіатрії. Існує ряд показників, які дозволяють виявити можливі захворювання.

Навіщо роблять загальний аналіз крові?

Клінічний аналіз крові — лабораторне дослідження, яке має велике значення в діагностиці гематологічних, інфекційних, запальних захворювань, а також оцінці тяжкості стану та ефективності проведеного лікування. Дане дослідження дозволяє своєчасно виключити багато патологій, а також зробити висновки про стан дитячого організму. Сьогодні, коли ОАК проводиться за допомогою аналізаторів, лікарі його призначають в будь-якій ситуації, коли існує підозра на інфекцію або на інші проблеми зі здоров’ям. Отримані результати, в сукупності з симптомами які є у дитини, дозволяють лікарям визначити спрямованість лікування. Раз на рік рекомендовано здавати аналіз крові в профілактичних цілях — це дозволяє контролювати рівень гемоглобіну в крові, щоб уникнути розвитку анемії у дитини.

Особливості проведення забору крові у дітей

Для дітей важливо те, що будь-якої складної підготовки до здачі крові не потрібно: ОАК перевіряють навіть при екстреній госпіталізації. Але якщо є можливість, краще для отримання об’єктивних даних все-таки не годувати дітей перед забором крові, так як це може спотворити деякі показники. Також важливо заспокоїти дитину перед процедурою, так як стрес впливає на характеристики крові.

Показники норми у дитини

Норми загального аналізу у дітей залежать від віку, так як через зростання дитини і змін, що відбуваються в організмі склад крові змінюється. ОАК визначає склад і концентрацію клітинних елементів крові — еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, підрахунок ряду індексів.

У профілактичних цілях дітям призначають т.зв. «Тройчатку» — ОАК, який показує тільки рівень гемоглобіну, швидкість осідання еритроцитів і кількість лейкоцитів. Аналіз дозволяє отримати загальне уявлення про стан дитини. Для отримання більш інформативних результатів призначають розгорнутий аналіз, що включає підрахунок кількості всіх формених елементів і ряд інших додаткових показників.

Норми показників крові

Для інтерпретації результатів зазвичай звіряються з таблицями розшифровки ОАК у дитини, за якими виділяють кілька вікових груп. Не потрібно самостійно оцінювати отримані результати, так як правильно їх інтерпретувати може тільки фахівець. Потрібно враховувати, що норми показників крові можуть відрізнятися в залежності від методу вимірювання, одиниць виміру в різних лабораторіях. Давайте розглянемо окремо деякі показники ОАК.

Гемоглобін (Hb, hemoglobin) міститься в еритроцитах. Цей дихальний пігмент крові складається з білка і атомів заліза. Гемоглобін бере участь в транспорті кисню і вуглекислоти а також виконує буферну функцію — підтримує pH крові. Низький показник Hb показує наявність анемії, хронічних захворювань, внутрішньої кровотечі, захворювань крові. Високий рівень Hb може бути симптомом пороку серця, серцево-легеневої недостатності, також підвищується при згущенні крові. Підвищується рівень Hb при надмірній фізнагрузці.

Гематокрит (Ht, hematocrit) показує відношення формених елементів до плазми. Виражається HCT у відсотках і показує наскільки густа кров. Гематокрит підвищується при зневодненні викликаному перегрівом, фізнагрузкою, кишковою інфекцією. Викликає підвищення гематокриту хронічна нестача кисню, яка відбувається через легеневі захворювання, вад серця, цукрового діабету… Хибне підвищення рівня гематокриту може відбуватися при тривалому стисненні вени джгутом при взятті крові. А ось помилкове зниження може спостерігатися внаслідок розведення крові, коли кров беруть з тієї ж вени в яку проводилося введення інфузійної терапії.

Еритроцити — трохи сплюснуті округлі червоні кров’яні тільця, що транспортують гемоглобін. Зниження рівня еритроцитів спостерігаються при анеміях різного генезу, при хронічних захворюваннях або онкологічних захворюваннях (лейкози, мієломи, метастазах злоякісних пухлин), підвищені відзначаються у новонароджених дітей в перші дні життя, при стресовому стані, при підвищеному фізичному навантаженні, зневодненні, а також при голодуванні.

Кольоровий показник крові показує середню концентрацію в крові гемоглобіну. Збільшується ЦП при серцево-судинних патологіях, зневодненні, дихальної недостатності. Знижується при недокрів’ї або нирковій недостатності.

До еритроцитарних індексах відносяться:

  • MCV (пор. Обсяг еритроцита);
  • MCH (пор. Вміст гемоглобіну в еритроциті);
  • MCHC (пор. Середня концентрація гемоглобіну в еритроциті);
  • RDW (коефіцієнт пор. Обсягу еритроцита)

Плазматичні клітини — дозрілі В-лімфоцити, які продукують антитіла під час боротьби з інфекціями. Їх підвищення свідчить про опір імунітету вірусної інфекції

Тромбоцити (PLT) забезпечують згортання крові. Саме вони утворюють кров’яну пробку або згусток на місці пошкодження. Підвищене число PLT спостерігається при запальних процесах, онкопатологіях, туберкульозі, після перенесених операцій. При зниженні концентрації тромбоцитів розвиваються кровотечіння. Тромбокріт — частка обсягу крові з тромбоцитами в загальному обсязі крові. Тромбокріт показує процентний обсяг тромбоцитарної маси в цільної крові. Завдяки цим показником можна оцінити ступінь ризику кровотеч або тромбозів.

Тромбоцитарні індекси визначаються тільки при венозному зборі:

– MPV — пор. обсяг тромбоцитів. Більші — молоді тромбоцити, з кожним днем ​​з життєвого циклу в 2 тижні вони зменшуються в розмірах. Нормою вважається, коли пор. значення має 90% тромбоцитів, а решта 10% — що відрізняється розміром. Якщо показник вище норми — це показник цукрового діабету, тиреотоксикозу, наявності спадкових патологій або гемозахворювань.

– Pct — кількість тромбоцитів в цільної крові у відсотках. Якщо РСТ вище норми це може бути ознакою інфекцій і запалень, захворювань крові або залізодефіцитної анемії. Якщо РСТ нижче норми — це може бути показником анемії через В12 і нестачі фолієвої, хронічного гепатиту, хвороб нирок.

– P-LCR — число великих тромбоцитів у відсотках.

Лейкоцити (WBC) — група клітин, більш відомих під назвою білих кров’яних тілець. Роль лейкоцитів в організмі полягає в його захисті від мікробів, бактерій і вірусів. Лейкоцити зазвичай підвищені при бактеріальних інфекційних захворюваннях, після обширних опіків. Спостерігається підвищення лейкоцитів також після фізнагрузок. Знижується цей показник при герпесної і вірусної інфекції, при гіповітамінозі, після прийому антибіотиків, а також при захворюваннях щитовидної залози. Лейкоцити різнорідні, тому для виявлення деяких захворювань лікарі можуть призначити дослідження лейкоцитарної формули, в яку входять:

1. Нейтрофіли (NEUT) — найчисленніша група лейкоцитів. Молоді нейтрофіли звуться паличкоядерними, зрілі клітини — це нейтрофільні міелоцити. Наймолодші нейтрофіли звуться метамиелоцитами. Вони з’являються на початку запального процесу.

2. Еозинофіли (EOS \ EOSIN) — різновид лейкоцитів, що показує наявність алергічної реакції. Якщо еозинофілів серед лейкоцитів більше 10, значить є алергічна реакція або глистяні інвазії. Також підвищені еозинофіли свідчать про наявність інфекційних захворювань або захворювань сполучної тканини. Знижені еозинофіли можуть показати початок сепсису або початок інфекційного захворювання.

3. Базофіли (BASO) — найменш численний різновид лейкоцитів. Підвищуються базофіли при алергії, лейкозі, хронічної інфекції. Знижуються при стресі і гострих запальних процесах.

4. Лімфоцити (LYM) — теж численний різновид лейкоцитів. Вони беруть участь в процесі синтезу антитіл, справляються з інфекціями, знищують погані клітини, накопичуються в місцях ран для перегородити шлях хвороботворних мікробів. Підвищуються при інфекційних захворюваннях таких як: мононуклеоз, вірусний гепатит, цитомегаловірусна інфекція, коклюш, ГРВІ, токсоплазмоз, герпес, краснуха, ВІЛ-інфекції, захворюваннях системи крові. Знижуються при нирковій недостатності, системному червоному вовчаку, термінальних стадіях онкологічних захворювань, при прийомі цитостатичних препаратів і глюкокортикоїдів.

5. Моноцити (MONO) живуть всього 2-3 дні, після чого перетворюються в тканинні макрофаги. Вони подібно двірникам, чистять тканини від усього чужорідного — пухлинних клітин, вірусів, бактерій. Саме ці клітини виробляють інтерферон.

Швидкість осідання еритроцитів — дуже простий тест. Кров набирається в дуже вузький капіляр, який ставиться вертикально в штатив. Рідина починає розділятися на 2 фракції: плазма залишається зверху, важкі еритроцити ковзають вниз. На скільки міліметрів еритроцити опустяться — це і є результат аналізу.

Показання до виконання аналізу

Практично при будь-якій підозрі на захворювання обов’язково призначається ОАК. Підозра на ГРВІ, на грип, на ангіну, на бронхіт, а також на вітрянку або герпес — ОАК завжди необхідний для підтвердження діагнозу. Крім цього, діти в обов’язковому порядку здають ОАК перед надходженням в садок, в школу, перед поїздкою в заміський табір чи санаторій для виявлення можливих інфекцій.

Підготовка до процедури

Особливої підготовки процедура не вимагає. Забір крові на ОАК здійснюється навіть в екстреній ситуації. Однак якщо планується планова здача для отримання більш точних результатів краще прийти здавати аналіз натщесерце.

Як проводять процедуру загального аналізу крові?

Процедура може проводитися двома способами. На сьогоднішній день більш поширений забір крові з вени. Дитина сідає на стілець або на коліна матері в залежності від віку. Верхня частина передпліччя пережимається джгутом. Дитину можуть попросити попрацювати кулачком. Потім місце проколу дезінфікується і здійснюється забір крові вакуумною системою з одноразовою голкою. Потім лаборант притискає місце проколу пальцем і витягує голку. На місце проколу кладуться ватки і фіксується пластиром.

Другий спосіб — забір крові з пальця на сьогоднішній день використовується рідко.

Зв'язок з менеджером