МАЙБУТНІМ МАМАМ: 10 НАЙВАЖЛИВІШИХ ПОРАД

Нарешті, ви знаходитеся у найпрекраснішому періоді життя. Вагітність — чудовий, але дуже непередбачуваний стан. Тож аби все проходило якнайкраще, скористуйтеся цими порадами:

СВІЙ АКУШЕР-ГІНЕКОЛОГ

По-перше, Хороший гінеколог має бути уважним до будь-яких деталей. По-друге, бути ввічливим. Повірте, навіть випадкова нечемність може істотно зіпсувати ваш настрій.

Лікар має постійно вчитися та підвищувати кваліфікацію. Сучасна медицина стрімко розвивається, тож поновлення знань — критична необхідність. Також лікар має дотримуватися міжнародних протоколів, правил та стандартів. Тож запитайте, якими нормативними актами він керується.

До того ж ваш лікар обов’язково має викликати вашу симпатію, адже задля успішної взаємодії необхідна довіра та синергія.

ПОЛЮБИТИ ОБСТЕЖЕННЯ

Оптимальний строк, щоб стати на облік у жіночу консультацію — протягом перших 12 тижнів вагітності. При цьому необхідно здати ряд аналізів: біохімічний аналіз крові; коагулограму; кров на гепатити, ВІЛ та сифіліс. А от аналіз сечі необхідно буде здавати регулярно. Якщо ви маєте негативний резус-фактор крові  — обов’язкове визначення резус-приналежності батька дитини. Якщо маєте резус +, готуйтеся до щомісячної діагностики антитіл.

Наступне дуже важливе обстеження — пренатальний скринінг.

Скринінг — це комплекс аналізів та досліджень, покликаних оцінити стан здоров’я дитини та виключити можливість розвитку вроджених патологій: синдрому Дауна, Едвардса, пороку нервової трубки тощо. Також ці тести дають розуміння стану організму майбутньої мами, фіксують будь-яке відхилення гормонального фону та інших показників. На даному етапі лікар враховує всі особливості вашого організму, вивчає анамнез, медичну історію обох батьків. Аджне саме ці показники впливають на правильність протікання вагітності.

Скринінг 1-го триместру вагітності містить подвійний тест та ультразвукове дослідження, що необхідно провести на 11-14 тижні вагітності.

До того ж ви маєте обстежитися у терапевта, окуліста, отоларинголога та стоматолога. А при наявності будь-якої патології — отримати консультацію вузького спеціаліста. Особи, що контактують з вами мають пройти флюорографічне обстеження.

ЯК ПИТИ, ЩО ЇСТИ

Протягом перших місяців вагітності ваш організм піддається якісній гормональній перебудові. Майбутню матусю нестримно тягне до усього «забороненого», тож якщо це не паління та вживання алкоголю — вам дозволено усе, що захочеться, але маленькими порціями. Головне, не почувати потім провину та докорів сумління.

У другому триместрі у майбутньої мами, як правило, прокидається шалений апетит. Тож у цей період маємо уникати споживання фаст-фудів, жирного та смаженого, страв з майонезом. Важливо, щоб продукти були свіжими, а загальний раціон — збагачений вітамінами та мікроелементами.

Важливий момент — водний баланс. Часто, помітивши набряки, майбутні мами починають обмежувати себе в питті — це помилка. Нирки вагітної жінки при нестачі рідини просто припиняють її виведення. Іншими словами: менше води — більша набряклість.

Допустиме збільшення ваги під час вагітності — до 18 кг. А якщо ви мали попередній надлишок — до 10 кг. Зайві кілограми шкідливі з багатьох причин. По-перше, різко зростає навантаження на поперек, грудний відділ та шию. По-друге, надмірна вага послаблює та порушує родову діяльність. Й нарешті, історії про «розгодування дитини внутрішньоутробно» не вигадка — надлишкове харчування плоду дійсно сприяє збільшенню його ваги.

Пам’ятайте: різкі коливання ваги більш шкідливі для організму, ніж поступове збільшення маси. Тож обов’язково дотримуйтесь правил здорового харчування.

ВАГІТНІСТЬ = ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ

Фізична активність впродовж вагітності — це профілактика порушення кровообігу, набряків та навіть депресії. Дослідження вказують, у фізично активних мам рідше спостерігається токсикоз, затримка розвитку плоду та пологові ускладнення. Добре кровопостачання полегшить пологи та допоможе малюкові швидше адаптуватися до нового середовища.

Але тут важливо відзначити, якщо до того ви не займалися силовими та кардіотренуваннями, не практикували фітнес або йогу — не варто експериментувати. Під час вагітності рекомендують займатися ходьбою, плавати, виконувати спеціальні вправи для дихання та зміцнення тазових м’язів.

Пам’ятайте: сильне, треноване тіло значно полегшить пологи та й перші місяці батьківства. Адже ви швидше повернетеся до колишньої форми, до того ж будете менше втомлюватися.

ОБЕРЕЖНО З МЕДИКАМЕНТАМИ

Якщо ви маєте хронічні недуги та вимушені постійно приймати ліки, необхідно перейти на максимально безпечні для плоду препарати, що не призведуть до порушень розвитку. Будь-які ліки протягом першого триместру потрібно використовувати дуже обережно. Адже саме в цей час відбувається формування всіх органів дитини.

Рекомендується вживання фолієвої кислоти, йоду, вітаміну Д та Омега-3. Всі інші препарати — тільки з дозволу лікаря.

ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ВОРУШІННЯ

Плід починає рухатися вже на 8-9 тижні вагітності, але мама цього не відчуває. Пізніше маля набирається сил та чимдуж реагує на зовнішні подразники: їжу, незручну позицію, датчик УЗД, гучні звуки тощо.

Перші відчутні ворушіння з’являються приблизно на 20 тиждень. Тут має значення темперамент малюка. Діти з флегматичним характером — не будуть проявляти себе раніше. Та навпаки, спритні малюки починають штовхатися значно раніше.

Існує багато методик, що дозволяють оцінити стан плоду за ступенем його активності: Кардіффа, Садовскі, Пірсона. Найчастіше користуються тестом Д.Пірсона «Рахуй до десяти». Рахувати починають з 28-30 тижня, зазвичай з 9 ранку до 9 вечора, відзначаючи часовий інтервал кожного десятого руху. Алгоритм підрахунку наступний:

  • позначаємо час початку тесту;
  • фіксуємо та підраховуємо будь-яку активності малюка: тицькання, поштовхи, перевороти тощо;
  • завершуємо підрахунок на десятому ворушінні. Ідеальним результатом вважається 20-30 хвилинний інтервал між 1 та 10 ворушінням плоду. Якщо дитинка притихла — не варто бити на сполох: просто ляжте на лівий бік та максимально розслабтеся — незабаром маля нагадає про себе відчутними поштовхами.

ЗБИРАЄМОСЯ ДО ПОЛОГОВОГО БУДИНКУ

Все необхідне можна розділити на 4 списки:

  • документи: обмінна карта вагітної, паспорт та ксерокопії, страховка, договір з пологовим будинком, флюорографія;
  • мамі до пологів: гумові капці, еластичні панчохи або бинти для ніг, зубна паста та щітка, вода, шкарпетки, телефон та зарядний пристрій, ліки.
  • мамі після пологів: змінна натільна білизна, шампунь, мочалка, прокладки для грудей, крем для грудей від тріщин (наприклад, Бепантен), два рушники, паперові серветки, косметика, дзеркальце, післяродовий бандаж.
  • малюкові: підгузки для новонародженого, ватяні диски, дві шапочка без зав’язок, дві пари носочків, сорочечки та повзунки, рідке дитяче мило з дозатором, зволожувальний крем, вологі серветки, електронний термометр.

Та після народження малюка турбот стає значно більше. Тож розповідаємо, до чого готуватися та на що очікувати:

ПЕРЕВІРТЕ ГЕНЕТИЧНЕ ЗДОРОВ’Я НЕМОВЛЯТИ

Baby Screen — найперший аналіз здоров’я вашого малюка, робиться на 2-3 добу від народження. Це розширений неонатальний скринінг, він дозволяє виявити спадкові хвороби обміну речовин задовго до клінічних проявів.

При обстеженні діагностують порушення обміну жирів, білків, вуглеводів, а також ендокринні порушення, що можуть передаватися з генами навіть здорових батьків.

Якщо хворобу таки виявлять, її професійно скорегують, доки вона не завдала шкоди. Baby Screen — нова для України послуга, тож потребує детального ознайомлення: https://baby-screen.com.ua

ПРО МОЛОКО ТА ГОДУВАННЯ

Лише грудне вигодовування формує правильну мікрофлору, нормальний обмін речовин, активний імунний захист та фізіологічно правильне харчування. Пам’ятайте, будь-яку, навіть наймізернішу лактацію можна відновити та покращити. Тож що потрібно робити:

  • пийте достатню кількість рідини, адже це покращує інтенсивність лактації;
  • годуєте малюка частіше, можна щогодини;
  • зціджуйте навіть кілька крапель після годування. Існує закономірність — молока виробиться рівно стільки, скільки було використано, тож доки воно в дефіциті, зціджування обов’язкове;
  • повністю роздягайте дитинку, забезпечуючи контакт шкіра до шкіри, це сприяє посиленню лактації.

ВАШ ПСИХОЛОГІЧНИЙ СТАН

Ваш настрій та психологічний тонус у перші місяці після народження закладає базис усього майбутнього. Він впливатиме на кількість та якість молока, на стан малюка та на вашу взаємодію вцілому.
Непоодинокі випадки післяродової депресії. Усвідомте, що це природний процес, не цурайтеся психологічних консультацій. Робіть тільки приємні для вас речі та насолоджуйтеся кожним днем вашого нового життя!

Зв'язок з менеджером