Біохімічний скринінг — повне дослідження крові

Біохімічний скринінг  комплексне дослідження крові. Мета — визначення «маркерів», які змінюються при наявності патологій. Аналіз проводять в 1 і 2 триместрі вагітності. Тест допомагає оцінити ризики — чи можуть у дитини бути будь-які відхилення, пов’язані з хромосомними порушеннями. Наприклад, синдром Дауна. Біохімічний скринінг також може допомогти виявити дефекти нервової трубки — це серйозні патології головного або спинного мозку.

Показання для процедури:

  • Вагітність після 35 років;
  • Вік батька дитини від 45 років;
  • Попередні патології вагітності;
  • Прийом заборонених лікарських засобів;
  • Інфекційні захворювання в 1 триместрі;
  • Діагностування загрози викидня;
  • Наявність генетичних патологій у сім’ї або у найближчих родичів;
  • Алкогольна або наркотична залежність.

Як правильно підготуватися?

На достовірність результатів і точність лабораторних досліджень крові впливають багато факторів. Один з них — дотримання рекомендацій з підготовки до аналізу. Бажано здавати кров з вени вранці натщесерце. Якщо біохімічний скринінг проводиться в денний час, то останній прийом їжі повинен бути не раніше ніж за 4 години до здачі аналізу. Напередодні дня дослідження жирні страви з меню краще виключити.

Як проводиться процедура аналізу?

Це забір крові з вени, який проводиться фахівцем на дому або в медичній установі. Біохімічний скринінг 1 триместру — це дослідження крові на визначення рівня РАРР-А та ХГ. Найбільш інформативні результати можна отримати в період з 11 по 13 тиждень. Комплексний біохімічний скринінг 2 триместру — це визначення показників альфа-фетопротеїну — АПФ, ХГЧ і гормону вільний естріол. Рекомендований період для забору крові — 16-18 тижнів. Так як нормативні показники даних біохімічних маркерів залежать від періоду вагітності, перед проведенням біохімічного скринінгу рекомендують пройти УЗ дослідження, щоб маючи точні дані про термін вагітності в подальшому правильно інтерпретувати отримані результати. Важливо звертатися в сучасні діагностичні лабораторії, щоб знизити ризики отримання помилкових результатів. Розшифровкою біохімічного скринінгу займається лікар.

Норми

Для кожного маркера встановлені певні норми. У випадку з деякими з них — наприклад ХГЛ, показники значно змінюються в залежності від терміну вагітності. Загальний ризик ймовірності розвитку патологій плоду визначається також з урахуванням віку та інших індивідуальних особливостей вагітної. В середньому, норми МоМ — це показник, який застосовується для розрахунків ризику відхилень, можуть коливатися в межах 0,5-2,0. Результати біохімічного скринінгу, що перевищують встановлені межі норми, грають важливу роль в оцінці ризиків розвитку патологій, але не є підставою для постановки точного діагнозу.

Як підтвердити діагноз?

Якщо скринінг-тест вказує на можливу проблему, лікар призначає додаткові консультації і обстеження. Остаточні висновки роблять після отримання висновку генетика і проведення ряду діагностичних заходів. Зазвичай призначають інвазивні методи дослідження, такі як аналіз плаценти, навколоплідних вод.

Чи обов’язково робити біохімічний скринінг?

Тести, спрямовані на виявлення можливих ризиків патології плоду, не є обов’язковими. Питання доцільності проведення аналізу вирішується індивідуально. Лікарі зазвичай рекомендують проводити дослідження, але рішення залишається за майбутньою мамою. Важливо розуміти, що чим раніше виявлено патології, тим більше можливостей у фахівців і батьків у плані лікування або корекції захворювання. При виявленні будь-яких відхилень можна завчасно вжити заходів, які знизять ризик виникнення ускладнень в процесі пологів, вибрати профільний медичний заклад і в цілому, правильно підготуватися до появи дитини, яка потребує особливого піклування. Наприклад, прийом фолієвої кислоти на ранніх термінах вагітності допомагає знизити число вроджених вад розвитку, обумовлених наявністю генетичних дефектів.

Що важливіше: УЗД або аналіз крові для вагітної?

Сучасні методи ультразвукових і лабораторних досліджень дозволяють отримати достовірні дані про наявність патологій. Скринінгове ультразвукове дослідження відноситься до базових діагностичних заходів і передбачено порядком надання стандартної медичної допомоги всім вагітним жінкам. УЗД в різний час вагітності проводять, щоб перевірити зростання плоду, встановити термін пологів і діагностувати різні відхилення, пов’язані з розвитком дитини. У плановому порядку УЗД проводиться трикратно в різний термін. Рекомендований період по тижнях з 11 по 14, з 18 по 21, з 30 по 34. Пренатальний скринінг першого триместру — це комбінація досліджень: УЗД і аналізу материнської крові. Розрахунок ризиків за результатами біохімічного скринінгу проводять тільки при наявності даних ультразвукового дослідження.

Зв'язок з менеджером